Skip to content

118 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
16%
Improvement Value:$90,800
84%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756+0.1%
2024$4,752+17.5%
2023$4,046+0.6%
2022$4,021+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900