Skip to content

340 Cook AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1975

Last Sale Price
$114,500
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block116
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
11%
Improvement Value:$129,600
89%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+0.1%
2024$6,436+3.9%
2023$6,196+0.6%
2022$6,158+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$114,500

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 5278, Page 183Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$78,500

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 5091, Page 248Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3206, Page 126

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2561, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1975