Skip to content

259 Elizabeth AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block118
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
22%
Improvement Value:$82,600
78%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,660+0.1%
2024$4,655+3.9%
2023$4,482+0.6%
2022$4,454+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,140DeedBook 6959, Page 81Recorded1/17/2024

Property Sale

Sale
$89,600
DeedBook 3481, Page 20

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2780, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1950