Skip to content

1225 Berkley RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block119
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
18%
Improvement Value:$72,400
82%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+0.1%
2024$3,868+3.9%
2023$3,724+0.6%
2022$3,701+11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938