Skip to content

146 Mccorkell AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block70
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
20%
Improvement Value:$56,800
80%
Total Assessment$71,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,124+0.1%
2024$3,121+3.9%
2023$3,005+0.6%
2022$2,986+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930