Skip to content

1607 S Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Aug 10, 2000

Property Information

Block128
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
16%
Improvement Value:$84,100
84%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,431+0.1%
2024$4,427+3.9%
2023$4,262+0.6%
2022$4,235+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3155, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1930