Skip to content

400 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block14
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,329
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
29%
Improvement Value:$71,700
71%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,426+0.1%
2024$4,422+3.9%
2023$4,257+0.6%
2022$4,231+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950