Skip to content

524 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block15
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
20%
Improvement Value:$109,100
80%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+0.1%
2024$6,001+3.9%
2023$5,777+0.6%
2022$5,741+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,902DeedBook 7073, Page 281Recorded10/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930