Skip to content

644 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block16
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
19%
Improvement Value:$119,900
81%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+0.1%
2024$6,541+3.9%
2023$6,297+0.6%
2022$6,259+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,544DeedBook 6790, Page 320Recorded12/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920