Skip to content

218 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1948

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
33%
Improvement Value:$59,600
67%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+0.1%
2024$3,890+3.9%
2023$3,745+3.2%
2022$3,630+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4302, Page 221

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3597, Page 126

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2626, Page 132

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2418, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1948