Skip to content

557 Nassau AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block30
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SBV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
24%
Improvement Value:$89,000
76%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+0.1%
2024$5,117+3.9%
2023$4,926+0.6%
2022$4,896+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945