Skip to content

353 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Jan 12, 2000

Property Information

Block35
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
27%
Improvement Value:$85,400
73%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+0.1%
2024$5,152+3.9%
2023$4,960+0.6%
2022$4,929+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 3218, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1950