Skip to content

437 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1948

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 16, 1999

Property Information

Block36
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
27%
Improvement Value:$78,100
73%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+0.1%
2024$4,682+3.9%
2023$4,507+0.6%
2022$4,479+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2971, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1948