Skip to content

505 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block37
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
20%
Improvement Value:$111,400
80%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+0.1%
2024$6,146+3.9%
2023$5,916+0.6%
2022$5,880+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938