Skip to content

418 Fifth StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block37
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
25%
Improvement Value:$84,700
75%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+0.1%
2024$4,972+3.9%
2023$4,786+0.6%
2022$4,757+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft1,372DeedBook 6668, Page 155Recorded4/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930