Skip to content

40 Riverview AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
29%
Improvement Value:$140,800
87%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154-10.1%
2024$7,957+136.5%
2023$3,364+0.0%
2022$3,364+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,000
Sq Ft1,022DeedBook 6532, Page 175Recorded8/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920