Skip to content

42 Riverview AvePaulsboro, NJ 08066

Built 2005

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
35%
Improvement Value:$126,300
65%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+0.1%
2024$8,327+4.0%
2023$8,007+0.6%
2022$7,956+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3824, Page 43