Skip to content

120 Benners AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$240,999
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block42
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SSV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
27%
Improvement Value:$133,000
73%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+0.1%
2024$7,974+3.9%
2023$7,677+0.6%
2022$7,630+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,999
Sq Ft1,725DeedBook 6447, Page 58Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,725DeedBook 5105, Page 213Recorded8/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950