Skip to content

204 Billingsport RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block42
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF,1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
18%
Improvement Value:$155,800
82%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+0.1%
2024$8,348+3.9%
2023$8,037+0.6%
2022$7,987+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3826, Page 215

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3576, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1900