Skip to content

340 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1956

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block44
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
22%
Improvement Value:$102,700
78%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+0.1%
2024$5,790+3.9%
2023$5,574+0.6%
2022$5,539+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500
Sq Ft1,874DeedBook 6264, Page 147Recorded4/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956