Skip to content

440 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
25%
Improvement Value:$90,300
75%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+0.1%
2024$5,266+3.9%
2023$5,070+0.6%
2022$5,039+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950