Skip to content

509 N Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1985

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block48
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
28%
Improvement Value:$71,500
72%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+0.1%
2024$4,348+3.9%
2023$4,185+0.6%
2022$4,160+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4312, Page 139

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3969, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$76,700
DeedBook 3307, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1985