Skip to content

301 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1970

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block5
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
24%
Improvement Value:$95,300
76%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,303+0.1%
2024$5,298+4.1%
2023$5,091+0.6%
2022$5,058+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2919, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1970