Skip to content

171 W Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
12%
Improvement Value:$92,200
88%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+0.1%
2024$4,620+3.9%
2023$4,448-0.6%
2022$4,475+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,950
DeedBook 3609, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1930