Skip to content

435 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block6
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$91,500
76%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,625+3.4%
2021$4,472+6.4%
2020$4,202+0.4%
2019$4,183+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 4691, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1920