Skip to content

110 W Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1999

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block71
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
12%
Improvement Value:$116,800
88%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+0.1%
2024$4,910+3.9%
2023$4,727+0.6%
2022$4,698+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,400DeedBook 6991, Page 6Recorded4/4/2024

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,400DeedBook 6899, Page 274Recorded8/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1999