Skip to content

12-14 E Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block73
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
11%
Improvement Value:$117,800
89%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,843+0.1%
2024$5,838+3.9%
2023$5,620+0.6%
2022$5,586+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 5553, Page 145Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 5541, Page 194Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 3896, Page 207

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2581, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1920