Skip to content

22 E Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block73
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
21%
Improvement Value:$57,600
79%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,208+0.1%
2024$3,205+3.9%
2023$3,085+0.6%
2022$3,066+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
Sq Ft1,488DeedBook 6293, Page 129Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 2539, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920