Skip to content

108 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block78
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
12%
Improvement Value:$89,900
88%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+0.1%
2024$4,506+3.9%
2023$4,338+0.6%
2022$4,311+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,936DeedBook 7050, Page 173Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,936DeedBook 6285, Page 327Recorded5/28/2020

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3903, Page 164

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3074, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920