Skip to content

1200 N Commerce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block88
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
17%
Improvement Value:$106,800
83%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+0.1%
2024$5,649+3.9%
2023$5,438+0.6%
2022$5,405+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,090DeedBook 6450, Page 287Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3518, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1920