Skip to content

117-119 E Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Price
$183,600
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block88
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
15%
Improvement Value:$91,300
85%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,734+0.1%
2024$4,730+3.9%
2023$4,554+0.6%
2022$4,526+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$183,600
Sq Ft1,520DeedBook 6870, Page 59Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4511, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4471, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$24,475
DeedBook 2550, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1900