Skip to content

113 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block92
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
10%
Improvement Value:$112,400
90%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+0.1%
2024$5,499+3.9%
2023$5,294+0.6%
2022$5,262+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3214, Page 248

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 2904, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1920