Skip to content

115 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Built 1942

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block92
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
8%
Improvement Value:$146,900
92%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,022+0.1%
2024$7,016+3.9%
2023$6,754+0.6%
2022$6,713+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,500
Sq Ft2,190DeedBook 6806, Page 196Recorded1/27/2023

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,190DeedBook 6259, Page 331Recorded3/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1942