Skip to content

122 Ledden LnBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block113
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,260
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
18%
Improvement Value:$225,000
82%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120+44.5%
2024$7,003+4.7%
2023$6,687+1.5%
2022$6,586-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5198, Page 151Recorded6/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975