Skip to content

237 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block249
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
28%
Improvement Value:$115,800
72%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+2.9%
2024$5,770+4.7%
2023$5,510+1.5%
2022$5,427+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,248DeedBook 6423, Page 76Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5045, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 1699, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1974