Skip to content

4551 Rte 42 Ste 11Blackwood, NJ 08012

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block115.04
Lot11.06
QualifierC0011
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
58%
Improvement Value:$28,700
42%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,552+2.9%
2024$2,481+4.7%
2023$2,369+1.5%
2022$2,333-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
Sq Ft1,150DeedBook 6984, Page 299Recorded3/20/2024

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,150DeedBook 6562, Page 80

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4037, Page 236

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3667, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 3048, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1968