Skip to content

275 Hurffville-CrosskeysSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1,830,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block115
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionSUBSTATION
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage57.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,079,500
97%
Improvement Value:$81,900
3%
Total Assessment$3,161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$116,940+2.9%
2024$113,652+4.7%
2023$108,531+1.5%
2022$106,887-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,830,000
DeedBook 2301, Page 332

Property Sale

SaleMulti
$867,840
DeedBook 1677, Page 41