Skip to content

570 Egg Harbor Rd Unit A1Sewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block117
Lot1
QualifierCA001
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2003

Assessment

Land Value:$360,000
24%
Improvement Value:$1,140,000
76%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,485+2.9%
2024$53,925+4.7%
2023$51,495+1.5%
2022$50,715+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 6221, Page 328Recorded1/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$1,311,116
DeedBook 3922, Page 142