Skip to content

128 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2001

Property Information

Block155
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
43%
Improvement Value:$133,400
57%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+2.9%
2024$8,412+4.7%
2023$8,033+1.5%
2022$7,912+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,006
DeedBook 2865, Page 252

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2325, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1957