Skip to content

25 Catawba AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Date
Sep 23, 2068

Property Information

Block155
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,321
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
23%
Improvement Value:$189,200
77%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+2.9%
2024$8,804+4.7%
2023$8,407+1.5%
2022$8,280+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975