Skip to content

106 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1950

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block157
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage985
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
35%
Improvement Value:$74,400
65%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,206+2.9%
2024$4,088+4.7%
2023$3,903+1.5%
2022$3,844-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft985DeedBook 5964, Page 133Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 3746, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1950