Skip to content

309 Chestnut StBlackwood, NJ 08012

Built 1932

Last Sale Price
$5,900
Last Sale Date
Jul 9, 2069

Property Information

Block175
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,408
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
31%
Improvement Value:$106,000
69%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,645+2.9%
2024$5,486+4.7%
2023$5,239+1.5%
2022$5,159+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$5,900
DeedBook 1168, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1932