Skip to content

657 Yorkshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0657
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,100
75%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+2.9%
2024$5,037+4.7%
2023$4,810+1.5%
2022$4,737+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,104DeedBook 7063, Page 221Recorded9/11/2024

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5731, Page 239Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3937, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$83,300
DeedBook 3392, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1985