Skip to content

172 Garfield AveBlackwood, NJ 08012

Built 1974

Last Sale Price
$158,700
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block181
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,311
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
22%
Improvement Value:$165,600
78%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+2.9%
2024$7,585+4.7%
2023$7,244+1.5%
2022$7,134+8.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,700
DeedBook 3402, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

SaleMulti
$4,600
DeedBook 1236, Page 789