Skip to content

5 William Ellery BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC1205
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionTERRACE-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$72,800
68%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+2.9%
2024$3,875+4.7%
2023$3,701+1.5%
2022$3,645+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,150DeedBook 6718, Page 151Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 4239, Page 89

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3293, Page 44

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 2689, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$57,750
DeedBook 2250, Page 323

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1669, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1973