Skip to content

7 William Ellery BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$162,900
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC1207
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$74,000
68%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,032+2.9%
2024$3,919+4.7%
2023$3,742+1.5%
2022$3,685+7.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$162,900
Sq Ft1,250DeedBook 6614, Page 227Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4692, Page 301

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4044, Page 244

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 3640, Page 272

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 2005, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1973