Skip to content

1 Elbridge Gerry BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC1501
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionTERRACE-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$56,500
62%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,135+3.1%
2024$3,039+5.1%
2023$2,891+1.7%
2022$2,844+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3242, Page 293

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3135, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 2450, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$23,900
DeedBook 1315, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1973