Skip to content

4 Lyman Hall BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC1904
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-FRONT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,000
65%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,699+2.9%
2024$3,595+4.7%
2023$3,433+1.5%
2022$3,381+9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft950DeedBook 6770, Page 111Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5841, Page 13Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1525, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1973