Skip to content

7 John Hancock BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC2207
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$83,500
70%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,383+2.9%
2024$4,260+4.7%
2023$4,068+1.5%
2022$4,006+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,250DeedBook 7289, Page 277Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,250DeedBook 7038, Page 11Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 6101, Page 329Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4993, Page 155

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4721, Page 204

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3755, Page 212

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 1600, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1973