Skip to content

10 Samuel Huntington BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC2410
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-FRONT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
36%
Improvement Value:$61,000
64%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,551+2.9%
2024$3,451+4.7%
2023$3,296+1.5%
2022$3,246+7.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5554, Page 236Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5415, Page 295Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3951, Page 179

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3698, Page 299

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3406, Page 287

Property Sale

Sale
$900
DeedBook 1625, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1973